ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

موسسه فرهنگی قرآنی بشرای وحی

 • مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :


  امروز شعار دنياى اسلام ، بايد بازگشت به قرآن و عمل به آن باشد .

 • سامانه ارسال پیام کوتاه قرآنیان


  واگذاری پنل پیامک و خط اختصاصی رایگان به قرآنیان

 • اهم فعالیت های مؤسسات قرآنی


  شرح کامل کلیه امور قرآنی مؤسسات قرآنی مردمی

طرح ملّی حفظ غیرحضوری توسط نرم افزار لوح محفوظ بشرای وحی

در دنیای کنونی، مساله آموزش غیرحضوری یکی از مهمترین و اساسی ترین بسترها جهت افزایش آگاهی به شمار می رود. این نوع آموزش با برداشتن هرگونه محدودیت زمانی و مکانی در آموزش، زمینه ایجاد فرصت های برابر و نیز آموزش همگانی را فراهم ساخته و با بکارگیری ابزارها و دانش روز، در جهت گسترش دایره آگاهی انسان، وی را در برطرف ساختن این نیاز یاری می رساند.

مؤسسه فرهنگی قرآنی بشرای وحی با عنایت به این مسائل، اقدام به راه اندازی مرکز راهبردی آموزش حفظ قرآن کریم نموده است تا با بهره گیری از بستر آموزش غیرحضوری، محدودیت ناشی از سن، وقت، مکان و عدم دسترسی به زیرساخت های آموزشی در این زمینه را از میان بردارد.

آموزش حفظ مجازی لوح محفوظ بشرای وحی

این مرکز به علاقمندان حفظ قرآن کریم این امکان را می دهد که به صورت آنلاین با اساتید آقا و خانم (بنا به جنسیت متقاضی) که حافظان کل قرآن کریم می باشند ارتباط برقرار کرده و به صورت غیرحضوری، کلاس حفظ را برگزار نمایند.

 
درباره نرم افزار

با عنایت و توفیق خداوند منان در راستای تحقق منویات مقام عظمای ولایت و اجرای فرمان  معظم له  مبنی بر ایجاد نهضت حفظ قرآن کریم و در جهت خدمت به حافظان کلام الهی و حاملان اين مصحف شريف قدمي کوچک و ناقص برداشته و از اين رهگذر با بررسي شيوه هاي مختلف حفظ قرآن کریم و بررسی میدانی در سطح موسسات فرهنگی و حفظ قرآن و نبود ابزاری کارآمد در زمینه حفظ کلام الهی اقدام به طراحي و پياده سازي سامانه ای، به نام  «لوح محفوظ بشرای وحی» نمودیم.

در این نرم افزار متدها و اصول علمی در زمینه حفظ، با ساختارهای سنتی و موجود در حفظ قرآن کریم تلفیق شده است. یکی از مهمترین اصول یادگیری، تکرار محفوظات در فواصل زمانی مشخص (زمانی که احتمال فراموشی مطلب زیاد است) می باشد؛ این قاعده برای اولین بار به صورت یک قانون علمی توسط محقق و روانشناس معروف سباستین لایتنر در سال 1972 ارائه شد.

این قاعده که جزء اصول پایه در زمینه حفظ می باشد در علوم مختلف دارای تجربه موفق است؛ این تکنیک روشی است مطمئن و دقیق برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت. در این روش بجای کنترل هر روزه کل مطالب فقط با تکرار محدود مطلب در طی یک دوره و در فواصل زمانی مشخص، روند حفظ به پایان می رسد و آن مطلب برای همیشه در ذهن نقش می بندد.

روش استفاده شده در نرم افزار

روش استفاده شده در نرم افزار، مبتنی بر اصولی است که در ذیل به آن اشاره می شود:

1.    منحني فراموشي
اغلب مطالبی که فرد یاد می گیرد پس از زمان کوتاهی فراموش می شود. در سال 1885، روانشناس آلمانی هرمان ابینگ هاوس نشان داد که (تحت شرایط آزمایش او) حدود 75% از چیزهایی را که یاد می گیریم در عرض 48 ساعت فراموش می شوند. این نتایج بعدها در آزمایشات مشابه دیگر نیز تایید شد.

2.    مطالعه انتخابی
مشکل محدودیت زمان، مشخص می کند که به روش بهتری برای مطالعه نیازمندیم. این روش «مطالعه انتخابی» نام دارد. در این روش باید مطالب را جدا کرده و روی هر یک از آنها جداگانه تمرکز کنیم؛ آزمایش ثابت کرده است که پرسیدن سوال در مورد نکات آموزشی و ارزیابی بدون درنگ پاسخ بسیار بهتر از مطالعه دوباره از اول تا آخر نتیجه می دهد. علاوه بر این، از اتلاف وقت روی مطالب ساده جلوگیری می کنیم. به این ترتیب کاهش تدریجی مطالب باقی مانده باعث تقویت انگیزه ما برای ادامه مطالعه می شود. علاوه بر این زمانی که برای مطالعه صرف می‌کنیم،‌ به نحو چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

3.    قانون پاداش
طبق آزمايش اسكينر هرگاه بلافاصله بعد از هر عملى پاداش دريافت شود، باعث تشديد آن عمل مى شود. مثلا وقتى درانجام بازي ، موفقيتى به دست مى آوريد پاداش مي گيريد كه همان امتياز بيشتراست. اين امتياز بيشتر چون به شما رضايت مي دهد تمايل پيدا مى كنيد كه كماكان با شدت بيشترى به بازي ادامه دهيد.

4.    روش تقطیع و فراخنای حافظه
در اکثر افراد گنجایش حافظه‏ کوتاه مدت نمی‏تواند به بیش از 2 ± 7 افزایش یابد. لذا برای حفظ یک مطلب طولانی می توان آن را به قطعات کوچک تبدیل کرد؛ و از این راه بر تعداد عناصر در فراخنای حافظه افزود.

5.    روش بسط معنایی
بر اساس این قاعده هرچه معنای عناصر را بیشتر بسط دهیم، آن ها را بهتر به خاطر می‏ آوریم. به بیان دیگر هرچه پیوندهای بیش‏تری بین مطالب ایجاد کنیم، بر تعداد راه‏های بازیابی افزوده می‏شود.

6.    روش تمرین بازیابی
در این روش که به صورت تمرین بازیابی انجام می‏شود، می‏توانید درباره‏ی مطلب مورد یادگیری سوالاتی مشخص کرد و یا در هنگام حفظ آن مورد، برای بازیابی مطلب، تذکری و یادداشتی به مطلب انضمام کرد.

7.    استفاده از حواس گوناگون
در این تکنیک توصیه می شود هنگام حفظ و یادگیری مطالب؛ صرفا از حسّ بینایی استفاده نگردد. به کار بردن چند حس موجب دوام آموخته‏ ها می‏گردد؛ مثلاً، با چشم بخوانیم، مطالب را شنیده و با صدای بلند تکرار کنیم و مطالب کلیدی را یادداشت کنیم.

ساختار پیاده سازی شده در نرم افزار

نرم افزار «لوح محفوظ بشرای وحی» براساس قواعد فوق که مبناي علمي و مورد تجربه در موارد متعدد را دارد؛ با ساختاري ساده براي رده هاي سني و توانايي هاي مختلف طراحي شده است.

در گام اول کل قرآن کریم به قطعاتی تقسیم بندی شده است (روش تقطیع و مطالعه انتخابی) که حافظ بتواند هرقطعه را بصورت مجزا مورد بررسی، تمرین و حفظ قرار دهد. این قطعات بر اساس محل وقف قاری انتخابی و به طول یک تا دو خط از قرآن کریم (رسم الخط عثمان طه) انتخاب شده اند.

در اين ساختار حافظ در سه مرحله اقدام به حفظ قطعه اي مشخص از قرآن کریم مي نمايد.

1.    مرحله پيش از حفظ (مقدمه حفظ)
در اين مرحله قطعه اي که مي بايست کاربر حفظ نماید توسط نرم افزار براي اوتعيين مي شود؛ با استفاده از امکانات نرم افزار، کاربر مي تواند لغات موجود در آیه به همراه ترجمه آنها را مشاهده نماید (بسط معنایی)؛ همچنين بر اساس انتخاب، ترجمه مربوط به آن  قطعه و همچنين تفسير مربوطه در ساختاري ساده به رويت کاربر مي رسد و می تواند ترجمه آیات را نیز برای همان قطعه بشنود.

2.    مرحله حفظ
در اين مرحله قطعه اي که توسط نرم افزار براي کاربر تعيين و انتخاب شده است با استفاده از امکانات پخش صوت قاری انتخابی، تکرار به تعداد دفعات دلخواه و امکان رويت متن قرآن با همان قالب قرآن با رسم الخط عثمان طه براي ايجاد تصوير ذهني از موقعيت آن قطعه در قرآن؛ در اختيار کاربر قرار مي گيرد (استفاده از حواس گوناگون). کاربر می بایست قطعه مورد نظر را بصورت کامل حفظ نموده و به نرم افزار اعلام کند.

3.    مرحله بعد از حفظ (تثبیت حفظ)
در اين مرحله حافظ مي تواند با استفاده از تکنولوژي های اشاره شده (منحنی فراموشی، مطالعه انتخابی، قانون پاداش و تمرین بازیابی) به تثبيت قطعه ي حفظ شده خود بپردازد براي اين منظور در نرم افزار قسمتي به عنوان تثبیت محفوظات در نظر گرفته شده که در اين بخش قواعد علمي جهت انتقال محفوظات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت پياده سازي شده است.

تقویت حفظ

در جهت تقویت و تثبیت محفوظات، آزمون هایی در نظر گرفته شده است که به حافظ کمک می کند تا محفوظات خود را مورد آزمون قرار دهد که در ادامه به این آزمون ها اشاره می شود.

کدام سوره، کدام آیه: در این آزمون قطعه ای از قرآن که توسط کاربر حفظ شده است به او نشان داده می شود و کاربر باید مشخص کند این قطعه مربوط به کدام سوره و آیه از قرآن کریم می باشد.
این آزمون بصورت معکوس نیز در سامانه در نظر گرفته شده است بدین نحو که شماره آیه و سوره ای به کاربر نشان داده می شود و حافظ باید از بین چهار گزینه قطعه صحیح را انتخاب کند. این آزمون باید در مدت زمان معین انجام شود.

جورچین قرآنی: در این قسمت صفحه ای که تمام آیات آن توسط کاربر حفظ شده بصورت نرم افزاری بهم ریخته می شود و کاربر می بایست آن صفحه را در مدت زمان تعریف شده بازسازی نماید.

تقویت حافظه: تحت این عنوان دو آزمون برای تقویت و تثبیت محفوظات کاربر در نظر گرفته شده است.

 • در آزمون شماره یک، صفحه ای از قرآن که تمام قطعات آن توسط کاربر حفظ شده به او نشان داده می شود، در این صفحه، یک خط بصورت تصادفی حذف شده که حافظ می بایست آن خط را تشخیص دهد.
 • در آزمون شماره دو، صفحه ای از قرآن به حافظ نشان داده می شود به صورتی که فقط محل شماره آیات قابل مشاهده بوده و متن آیات حذف شده است و حافظ می بایست با تکیه بر حافظه تصویری کل صفحه را تلاوت کند.

آزمون های پایان صفحه و پایان جزء: با اتمام هر صفحه و جزء آزمون های تستی آن محدوده برای کاربر فعال می شود؛ این آزمون ها دارای امتیازی مشخص است که برای تکمیل فرآیند آموزش به مربی ارایه می شود.

مرور محفوظات:
بخشي به عنوان مرور محفوظات در نرم افزار طراحي شده تا کاربر با استفاده از امکانات موجود در اين بخش به دلخواه اقدام به مرور محفوظات خود نمايد.

حفظ لغات:
علاوه بر امکانات ذکرشده، در نرم افزار قسمتي به عنوان حفظ لغت جهت آشنايي و حفظ کاربر با ترجمه و مفاهيم قرآن در نظر گرفته شده است؛ که با استفاده از تکنولوژي ذکر شده به حافظ کمک مي شود تا اقدام به حفظ لغات استفاده شده در متن قرآن  کريم نیز نمايد.

شروع حفظ

برای شروع حفظ در صفحه اصلی برنامه بر روی حفظ مورد جدید کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید؛ در این صفحه بر روی دکمه تعیین قسمت برای حفظ کلیک نمایید تا نرم افزار قطعه ای از صفحه قرآن که امروز باید حفظ کنید را برای شما مشخص کند.

پیشنهاد می شود در این صفحه و بعد از مشخص شدن قطعه ای که می بایست حفظ کنید؛ با انتخاب قسمت نمایش مفاهیم، مرحله پیش از حفظ اقدام به مرور کلمات استفاده شده در این قطعه و همچنین ترجمه و تفسیر آیه انتخابی نمایید تا ذهن شما برای حفظ این قطعه آماده شود. همچنین با کلیک بر روی ترجمه گویا شما امکان شنیدن ترجمه فارسی آیه انتخابی را خواهید داشت.

بعد از گذراندن مرحله پیش از حفظ شما می توانید با کلیک بر روی تعیین محدوده برای حفظ و انتخاب تکرار دلخواه و نمایش قطعه انتخابی در موقعیت واقعی آن در صفحه قرآن عثمان طه اقدام به حفظ این قطعه نمایید. پس از اطمینان از حفظ این قطعه با کلیک بر روی دکمه تایید به عنوان حفظ شده به نرم افزار اعلام نمایید که این قطعه را حفظ نمودید. بعد از آن شما می بایست با کلیک مجدد بر روی تعیین قسمت برای حفظ اقدام به حفظ قطعات بعدی طبق روش گفته شده قبلی نمایید.

مرور محفوظات

حفظ قرآن همیشه نیاز به تکرار و مرور دارد؛ هرچند قواعد علمی تعریف شده در نرم افزار به شما کمک می کند که محفوظات خود را از حافظه کوتاه به حافظه بلند منتقل نمایید ولی توصیه می شود حافظ برای تثبیت محفوظات خود و همچنین توالی آیات به مرور آیات حفظ کرده خود بپردازد.

برای این منظور از صفحه اصلی بر روی گزینه مرور محفوظات کلیک نمایید؛ در صفحه مربوطه شما می توانید با امکانات موجود در سمت چپ صفحه شامل انتخاب سوره ، جزء ، صفحه و آیه به بخشی از قرآن که می خواهید دسترسی پیدا نمایید. درصورتی که بخواهید به ترجمه و تفسیر آیات تلاوت شده دسترسی پیدا نماید گزینه نمایش مفاهیم را انتخاب کنید.

در صورتی که گزینه پخش آیات را انتخاب کرده باشید بعد از تلاوت قاری ترجمه صوتی آن آیه برای شما پخش می شود. شما در این قسمت می توانید یک محدوده از قرآن را با تعداد دفعات دلخواه به صورت متناوب انتخاب کرده و به همراه تلاوت قاری به مرور آن بپردازید برای این منظور از امکان انتخاب قطعه استفاده نمایید.

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما بزرگواران در بهبود خدمات رسانی مؤسسه فرهنگی قرآنی بشرای وحی نقش مؤثری ایفا می کند و با عنایت به حدیث شریف نبوی که « مؤمن آیینه مؤمن است » ، شما نیـز آیینه ما باشید و با یادآوری نقاط قوت و ضعف وبسایت ، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید .


.: تنها کاربران سایت می توانند نظرات خود را ارسال نمایند (عضویت در وبسایت بشرای وحی رایگان می باشد) :.

« جهت ورود و یا عضویت در سایت اینجا کلیک فرمایید »

نظرات   

 
#2 سجاد سلیمانی 1394-06-17 12:21
با عرض سلام و خدا قوت به شما عزیزان
هزینه شرکت در طرح چقدر می باشد؟
----------------------------------------------------------------------------------
پاسخ:
سلام علیکم
لطفا در ساعات اداری با شماره 09121407200 تماس بگیرید


با تقدیم احترام
موسسه فرهنگی قرآنی بشرای وحی
 
 
#1 سجاد سلیمانی 1394-06-12 08:29
با عرض سلام
چطور می تونیم توی طرح غیرحضوری شرکت کنیم؟
----------------------------------------------------------------------------------
پاسخ:
سلام علیکم
لطفا در ساعات اداری با شماره 09121407200 تماس بگیرید


با تقدیم احترام
موسسه فرهنگی قرآنی بشرای وحی
 

آمار بازدیدکنندگان از سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید ماه جاری
بازدید ماه گذشته
بازدید کل
3019
222
5320
22900
3718120

پیش بینی امروز
4272


آی پی شما: 44.210.151.5

درباره ما

هدف مؤسسه : انشاء الله به فضل و عنايت خداوند در صدديم که يکي از مُرّوجان جدّي قرآن در جهان باشيم و پيام نوراني خداوند را به عرصه رفتار قرآني در جامعه بيابيم .
تاريخچه : فعاليت هاي قرآني اين مؤسسه در يکي از منازل محله دارآباد شميران از سال 1379 به طريق سنّتي آغاز شد که با موافقت مادر بزرگوار یکی از شهدا و در منزل ايشان ادامه يافت ...

 

ادامه مطلب

راه های ارتباطی

روش های ارتباط با مؤسسه :

 

تلفن همراه : 00 72 140 0902
سامانه پیامک : 005 249 5000
صندوق پستی : 6511 - 19395

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

feed-image